• صفحه اصلی
  • خرید نهال گردو رقم جمال با بهترین قیمت در سال 1401
نهال گردو رقم جمال

خرید نهال گردو رقم جمال + مشخصات گردو رقم جمال

یکی از ارقام گردو نهال گردو جمال Z63 است که برخی باغداران این نهال را شبیه به نهال گردو دماوند می دانند.
اما باید به خاطر داشته باشید که همه صفات یکسان نیستند و هر نهالی طرفداران خاص خود را دارد.
همچنین می توانید با یک کلیک قیمت نهال گردو جمال را در هر ساعت از شبانه روز بررسی کنید؛ در صورت تمایل اقدام به خرید کنید.
برخی از مهمترین ویژگی ها:
نکته 1: گردو جمال Z63؛ فقط در مناطقی با آب و هوای گرم و نامناسب برای مناطق کوهستانی می تواند بارور شود.
2: ارتفاع این نهال ها نباید زیاد باشد، زیرا نهال گردو زیبا است، در ارتفاعات پایین تر به خوبی رشد می کند.
3: برای کاشت گردو بهتر است از نهال های بارور مانند چندلر، فرنور یا ژنوتیپ استفاده شود.

نهال گردو این درخت ایرانی است که به سرعت رشد می کند و مورد علاقه کشاورزان است. درخت معمولاً در سال اول میوه می دهد و از سال پنجم سودآور است.
مغز گردو رقم جمال ؛ بسیار خوش طعم و یکی از پرطرفدارترین گردوهایی است که یک سبد آجیل ایرانی را تشکیل می دهد. وزن میوه این درخت حدود 12 گرم است که نیمی از آن آجیل است. رنگ این گردو قهوه ای روشن است.
از نظر اقتصادی، به گفته بسیاری از کشاورزان و کارشناسان ارشد، بسیار مقرون به صرفه و سودآور است. مقاومت بالای درخت در برابر بیماری هزینه های جانبی مانند سمپاشی معمولی را کاهش می دهد. این درخت گردو بسیار زیباست و در اکثر نقاط ایران بدون گرمای شدید می توان آن را پرورش داد. در این مقاله به توضیح کامل این نهال ها می پردازیم. پس تا آخر با ما باشید.

منشاء نهال گردو رقم جمال + ارتقاع این درخت و عمر آن:

نهال گرد جمال؛ یکی از گردوهای بومی و اصیل ایران است که به لطف مهندس جمال عاطفی جمال نامگذاری شده است. امروزه گردو در سرتاسر دنیا کشت و کار می شود که این افتخار بزرگی برای صنعت کشاورزی و کشاورزان ایران است.
این درخت چندان بلند نمی شود و ارتفاع آن به 6 متر می رسد و از این نظر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا محصولات آن به راحتی قابل برداشت است.
هر درختی عمر مفید و اقتصادی دارد. دوره قبل از رسیدن را دوره رشد و به دنبال آن دوره باردهی درخت گردو می گویند. درختان گردو جمال معمولاً بیش از 70 سال عمر می کنند، اما این درخت گردو دارای عمر مفید و مولد 85 سال است.

آب و هوای جغرافیایی مناسب گردو رقم جمال:

نهال گردو رقم جمال یکی از ارقام زودرس گردو است که گل آن از اوایل بهار شروع می شود و میوه آن در اواخر شهریور برداشت می شود.
بنابراین درختان گردو جمال به سرمای بهاری و پاییزی حساس هستند.
در عوض گرمای تابستان را به راحتی تحمل می کند. بنابراین از کاشت آن در مناطق بسیار سرد که سرما و یخبندان تا اواخر بهار ادامه دارد خودداری کنید.
از طرفی می توانید با خیال راحت در شرایط معتدل و نیمه خشک آن را پرورش دهید. نکته دیگری که باید در نظر داشت نیاز به خنک کردن شاخه های گردو است؛ بله.
البته به خاطر داشته باشید که اگرچه گفتیم نهال گردو جمال؛ تحمل گرمای خوبی در تابستان دارد، اما به این معنی نیست که می توانید آن را در مناطق بسیار گرم و خشک حتی با زمستان های گرم و معتدل پرورش دهید.
زیرا اولاً اگر نیاز سرمایی نهال گردو جمال برآورده نشود، بیش از 700 ساعت است که درختان گردو جمال شروع به شکوفه دادن و باردهی نکرده اند و ثانیاً دمای بالای 40 درجه در تابستان باعث آسیب می شود. نهال ها و میوه های آن حتی میوه های توخالی نیز تولید می شود.
معمولا در مناطق سردسیر از ارقامی مانند: نهال گردو چندلر، نهال گردو فرنور، پکان آمریکایی، گردو  اسرائیلی و ... استفاده می شود، در حالی که در مناطق نسبتاً گرمسیری تا معتدل از ارقامی مانند: نهال گردو ژنوتیپ پکان یا گردو ژنوتیپ استفاده می شود.

رقم گرده افشان برای گردو رقم جمال:

نهال گردو، مانند همه گونه های دیگر، تک ساقه و خود باور است. یعنی گلهای نر و ماده روی یک درخت رشد می کنند و گلهای نر در شروع فصل رویش گلهای ماده را گرده افشانی می کنند. تنها عاملی که بر گرده افشانی تأثیر می گذارد باد است. نکته بسیار مهم برای بهبود کیفیت گرده افشانی درختان گردو (از جمله درختان گردو جمال) کاشت گونه های گرده افشان در باغ است.
بهترین نهال جمال نهال گردو برای گرده افشانی نهال گردو دماوند است. به ازای هر نود یا صد نهال، 10 نهال گرده افشانی در باغ کاشته شود. توصیه می شود گونه های درخت گرده افشان در ردیف مخصوص کاشته شوند و در معرض نسیم بهاری قرار گیرند تا در هنگام برداشت محصول درخت گرده افشان به راحتی شناسایی شود.

شروع باردهی و اندازه باردهی درخت گردو رقم جمال:

نهال گردو جمال یکی از درختان گردوی زود بازده است. یعنی در سال اول شروع به تولید میوه و تولید می کند. معمولاً در سن 5 سالگی به بلوغ می رسد و از آن سال به بعد می توان انتظار نتایج قابل توجهی از آن داشت.
عملکرد درخت گردو جمال در هر هکتار حدود 2 تن است. ارقام کمی ذکر شده است که با مراقبت منظم و تهیه مواد لازم و آبیاری به موقع می توان تا 4 تن در هکتار برداشت کرد.

بهترین فصل کاشت و مراحل کاشت گردو رقم جمال:

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو جمال؛ بعد یا قبل از پایان فصل سرما. اوایل پاییز یا اواخر زمستان بهترین زمان برای کاشت نهال گردو جمال است.یکی از بهترین گزینه ها برای کاشت فشرده نهال گردو. برای اینکه در تغذیه ریشه نهال ها اختلال ایجاد نشود، هنگام کاشت 6.6 متر یا 7.7 متر فاصله داشته باشید. تماشای فاصله کاشت با بالغ شدن درخت گردو تاثیر خود را نشان خواهد داد. اگر درخت گردو دارید و این فواصل را رعایت نمی کنید با هرس و شکل دادن به درخت فتوسنتز گیاه را افزایش دهید.

روش آبیاری مناسب گردو رقم جمال:

آبیاری به موقع و کافی یکی از عوامل کلیدی در پرورش نهال گردو است. البته مقدار آب برای نهال گردو جمال مورد نیاز است؛ بستگی به سن نهال، دمای محیط، باد، نوع خاک و... دارد. زیرا اگر خاک آنها مدام خیس و غرقاب باشد، خطر ابتلا به بیماری های طوقه و ریشه وجود دارد.
کم آبی و خشک شدن بیش از حد خاک نیز می تواند میزان میوه را کاهش دهد. بنابراین میزان آبیاری باید در حد متوسط ​​باشد. فاصله زمانی (تقریباً) 10 روز در بهار و 7 روز در تابستان یکی از بهترین الگوها برای آبیاری درختان گردو جمال است.

خصوصیات خاک مناسب برای نهال گردو رقم جمال:

خوب است بدانید که ریشه درخت گردو به سرعت رشد می کند و گسترش می یابد. پس ابتدا باید مطمئن شوید که عمق خاک حداقل سه متر باشد. خاک سنگین و سخت برای رشد این نهال ها مناسب نیست. اسیدیته خاک باید در محدوده خنثی یا کمی اسیدی باشد. درخت گردو باید قبل و بعد از کاشت، مواد مغذی مورد نیاز و کود مورد نیاز خود را تامین کند.

باردهی بیشتر با قلمه و قیم گذاری درخت رقم جمال:

یکی از راه هایی که نه تنها باعث افزایش تعداد درختان می شود بلکه باعث رشد درخت مادر می شود . قلمه زدن یکی از قدیمی ترین روش های تولید و تکثیر درختان و گیاهان است. برای خرد کردن درخت گردو باید قسمتی از ساقه یا ریشه آن را جدا کرده و در آب قرار دهید. پس از ریشه زایی مجدد، می توان کشت را آغاز کرد.
هنگام کاشت نهال گردو جمال، بهتر است نهال ها را همزمان با تکیه گاه محکم بکارید تا در هنگام شدت باد و باران، ساقه و برگ درخت آسیب نبیند.

کودهای مناسب گردو رقم جمال:

گردو زیبایی؛ یکی از بهترین گردوهای بومی ایران است. با این حال، تنها زمانی آجیل با کیفیت دریافت خواهید کرد که مواد مغذی آلی و معدنی کافی به ریشه شما برسد. برای این کار ابتدا باید نیازها و کمبودهای خاک باغچه خود را مشخص کنید. سپس با مشورت کارشناس جهاد کشاورزی بهترین کود شیمیایی یا حیوانی را برای تقویت خاک خود تهیه کنید.
بهترین کار در ابتدا، زمانی که زمین شما آماده ساخت باغ است نهال گردو جمال؛ به ازای هر هکتار زمین 5 تن کود بیافزایید. سپس سالانه از کودهای حاوی آهن، فسفر، پتاسیم و نیتروژن برای تقویت خاک استفاده کنید.
روش کوددهی با گچ یکی از بهترین روش ها برای کوددهی درختان گردو است. در این روش چاله هایی به طول، عرض و ارتفاع حدود نیم متر در سایه حفر می شود و کودهای حیوانی و شیمیایی داخل چاله ها می ریزند.

بیماری های درخت گردو رقم جمال و پیشگیری از بیماری:

نهال گردو در برابر آنتراکنوز، یک بیماری قارچی که معمولا در درختان گردو یافت می شود، بسیار مقاوم است. اما گردو در برابر سوختگی باکتریایی (بلایت) نیمه مقاوم است. این بیماری در اثر رطوبت زیاد و آبیاری نامناسب درختان گردو جمال ایجاد می شود.
پوسیدگی ریشه، پوسیدگی طوقه، شانکر اسپور و شانکر پوست از دیگر بیماری های درختان گردو هستند. اگر جمال نهال گردو را در مزرعه خود می کارید، از باغ خود به خوبی مراقبت کنید تا بیمار نشوند. با این حال، اگر به هر دلیلی علائم این بیماری ها را مشاهده کردید، بلافاصله سعی کنید آنها را از بین ببرید.

سم های مناسب گردو رقم جمال:

برای اینکه بتوانید از آفات و بیماری ها در مزرعه خود جلوگیری کنید، باید آفات و بیماری های رایج مزرعه خود را بشناسید. پس از دانستن این موضوع، می توانید سموم مورد نیاز برای جلوگیری از بیماری و جلوگیری از گسترش آنها به درختان دیگر مزرعه خود را تهیه و استفاده کنید. اگر در این مورد اطلاعات زیادی ندارید، بهتر است با یک متخصص کشاورزی مشورت کنید.

زمان هرس گردو رقم جمال:

برای اینکه درختان گردو پربارتر و پربارتر شوند، بهتر است به طور منظم از آنها مراقبت کنید. یکی از مهمترین اقدامات بعد از کاشت نهال گردو به خصوص در مراحل اولیه کاشت آن، هرس است.
هرس برای تقویت درخت گردو انجام می شود و همچنین به روشن شدن قسمت های مختلف درخت کمک می کند. همان مقدار نور درخت گردو باعث افزایش فتوسنتز گیاه می شود که درخت را برای تولید محصول با کیفیت تقویت می کند. بنابراین بهتر است برای هرس منظم درختان گردو برنامه ریزی داشته باشید.


خرید نهال گردو رقم جمال دارای مراحل مختلفی است که لازم است به آن توجه کنید شما ابتدا باید پس از مشاهده عکس و خصوصیات ارقام نهال گردو رقم جمال مورد نظرتان با کارشناسان نهالستان تماس گرفته و پس از مشاوره خرید نهال و استعلام قیمت نهال گردو رقم جمال نسب به خرید آن اقدام نمایید (لازم به ذکر است تمامی نهال های گردو رقم جمال این نهالستان دارای شناسنامه گواهی بهداشت و کارت قرنطینه می باشند). فروش نهال در نهال فروشی گردو رقم جمال با مجوز تولید نهال گردو به صورت اینترنتی صورت میگیرد و پس از ثبت سفارش و آماده سازی نهال گردو رقم جمال مورد نظرتان به مقصد شما ارسال میگردد، شما لازم است از راهنمایی کارشناسان ما از کاشت نهال گردو رقم جمال تا احداث باغ آن و همچنین هرس درخت گردو رقم جمال نحوه سمپاشی و آبیاری گردو دماوند توجیح کامل شده که انشالله بتوانید به سوددهی خوبی در زمینه نهال گردو رقم جمال داشته باشید.

سوالات نهال گردو رقم جمال