• مقالات
  • مزیت های نهال گردو بذری در مقایسه با گردو پیوندی؟

مزیت و برتری گردو بذری نسبت به پیوندی:


مغز گردو معمولاً منابع خوبی برای چربی سالم ، پروتئین و فیبر هستند که به سلامت قلب و استخوان و مدیریت وزن کمک می کند. جالب اینجاست که منشأ نهال گردو را می توان به آسیای میانه و آسیای شرقی ردیابی کرد ؛ یادگارهای آن هنوز هم در جنگل هیرکانی در شمال شرقی ایران دیده می شود.
استفاده از دانه های گردو به طور سنتی برای کاشت درختان گردو از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است ، اما نهال گردو فواید زیادی دارد ؛ نهال گردو یکی از متداول ترین روش ها برای کشاورزان و باغبانان برای رشد این میوه خوشمزه به ویژه در مناطق سرد است.
در بقیه این مقاله ، مزایای بذر نهال گردو در مقایسه با پیوند نهال گردو چیست؟ را خواهیم فهمید:

مزیت های نهال گردو بذری در مقایسه با گردو پیوندی

انواع پیوند نهال گردو:


پیوند درختان گردو به طور کلی به چهار روش پیوندی، شکمی، امگا و اسکنه انجام می شود. کاشت یک نهال گردو خوب برای باغبان سود بیشتری دارد و ممکن است دیگران این فرصت را داشته باشند که یک گردوی خوب تهیه کنند تا یک خورش رازیانه خوشمزه درست کنند!
حتی اگر قصد دارید نهال گردو را در باغ کوچک خود پرورش دهید، باز هم مهم است که یک نهال گردو با کیفیت خوب انتخاب کنید. هنگام خرید نهال گردو صحیح باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. یک نهال گردو با کیفیت خوب باید عملکرد خوب و مقاومت خوبی در برابر آفات داشته باشد.
با این حال، هر نهال گردو را نمی توان برای استفاده در یک منطقه خاص انتخاب کرد. بنابراین هنگام انتخاب نهال باید شرایط آب و هوایی را در نظر گرفت. امروزه انواع نهال گردو با قیمت های متفاوت وجود دارد. با این حال، فرض اصلی نهال گردو ممکن است تعیین کننده قیمت انواع نهال گردو باشد. اما به طور کلی چه نوع نهالی بهتر است؟

نهال گردو بذری یا پیوندی؟ نظر شما چیست!


کاشت بذر نهال گردو همانطور که از نام آن پیداست توسط بذر انجام می شود و برای رشد خوب باید رطوبت کافی را بدست آورد. اما میوه این درخت گردو اصلاً حساب نمی شود، زیرا ممکن است یک سال میوه زیاد و یک سال کم میوه داشته باشد.
از طرف دیگر، روی نهال گردو پیوندی، معمولاً یک سری تغییرات ژنتیکی انجام می شود تا ویژگی های بهتری به درخت گردو بدهد. یعنی رشد و کاشت این نهال های پیوندی با پیوند انجام می شود. از همه مهمتر عملکرد این نهال ها بسیار بیشتر از نهال های بذری گردو است.
به طور کلی، نهال گردو های پیوندی به دلیل خواص منحصر به فردشان، پرفروش ترین نهال ها محسوب می شوند. مهم ترین نکته در مورد نهال گردو پیوندی عدم تغییر جنسیت است. علاوه بر این، آنها مغز بزرگتر و در نتیجه چربی بیشتری دارند.

بهترین نهال گردو پیوندی چیست؟:


در حال حاضر انواع مختلفی از نهال گردو در بازار وجود دارد. با این حال، بهترین آنها عبارتند از:
1.نهال گردو چندلر،
2.نهال گردو فرنور،
3. نهال گردو ژنوتیپ و ....
همانطور که قبلا ذکر شد، عملکرد نهال گردو پیوندی بسیار بیشتر از دانه نهال گردو است؛ در نتیجه باغداران با پرورش این نهال ها درآمد بیشتری کسب می کنند.
مزایای نهال گردو های پیوندی بسیار بیشتر از نهال گردو های بذری است، اما قیمت نهال گردو های پیوندی بالاتر از هزینه نهال های بذری گردو است که برخی از کشاورزان قادر به پرداخت آن در مقیاس بزرگ نخواهند بود.

نهال گردو چندلر پیوندی چیست؟:


این نهال گردو بریتانیایی است و محصول بسیار با کیفیتی را به باغبان ارائه می دهد. به علاوه در برابر بسیاری از آفات و بیماری ها مقاومت بالایی دارد. معمولاً در اواخر تابستان میوه می دهد. این نهال باید در فاصله 6×6 متر کاشته شود و با آبیاری عمیق و زهکشی خوب بهترین رشد را داشته باشد.
اما بهتر است در ارتفاع 900 تا 1500 متری کاشته شود. همچنین با استفاده از کودهای حیوانی می توان به راحتی به این نهال ها کود داد. این مغز گردو به رنگ روشن است و پوست آن به راحتی شکسته می شود.

نهال گردو فرنور پیوندی را بیشتر بشناسید:


درخت گردو فرنور یک درخت گردوی فرانسوی است که نسبتا مقاوم است. معمولاً بسیار پربار است اما دیربرگ است. با این حال، این بلایت دیررس یک مزیت است زیرا کمتر تحت تأثیر آفات، به ویژه پروانه‌های حشره سیب و سرمای نامناسب قرار می‌گیرد.
این نهال ها در مناطق سردسیر و در ارتفاعات 2400 متری به خوبی رشد می کنند.
این نوع گردو دارای پوست نازک، مغز زرد روشن، طعم لذیذ و پوست کندن آسان میوه است. همچنین بهتر است در فواصل ۶×۶ کاشته شود. زمان کاشت بهینه از اواسط پاییز تا اواسط بهار سال آینده است؛ البته این زمان کاشت تا حدودی به کشور و موقعیت زمین بستگی دارد.

معرفی نهال گردو ژنوتیپ غرب نهال:


این درخت گردو با پایه کوتاه باید در ارتفاع 600 تا 1200 متری از سطح دریا کاشته شود. بهترین فصل برای کاشت این نهال ها پاییز تا اوایل بهار با میوه دهی از سال اول است. میوه آن بیشتر از چندلر و فانور است. رنگ این گردو بسیار روشن است.
کاشت این نهال ها در مناطق نسبتا گرمسیری با آب و هوای معتدل توصیه می شود که 8-6 سال پس از کاشت بهترین میوه را خواهند داد. از نظر قیمت نسبت به سایر نهال های موجود در بازار گرانتر است.

نتیجه گیری نهال گردو پیوندی و بذری:


درختان گردو پیوندی عموماً نسبت به نهال های بذری مزیت دارند، زیرا اصلاحات مناسبی به آنها اضافه شده است. اما همانطور که اشاره کردیم این نهال ها هزینه بیشتری خواهند داشت که در مورد نهال های پیوند بذر صدق نمی کند.
بنابراین یکی از مهمترین مزایای بذر نهال گردو نسبت به نهال گردو پیوندی قیمت پایین آن است؛ بنابراین در برخی موارد قیمت نهال گردوی بذری دو برابر نهال گردوی پیوندی کمتر است.