• صفحه اصلی
  • خرید نهال گردو فرانکت با بهترین قیمت در سال 1401
نهال گردو فرانکت پیوندی

خرید نهال گردو فرانکت + مشخصات گردو فرانکت

انتخاب انواع گردو برای احداث باغ گردو جدید یا احیا شده بسیار مهم است؛ به نوعی این سرمایه گذاری بیش از یک قرن قدمت دارد. اکثر افرادی که تصمیم می گیرند کسانی که الب قصد خرید نهال گردو را دارند در میان انواع ارقام نهال گردو دچار سردرگمی می شوند.
در این مقاله به نهال گردو فرانکت یکی از بهترین واریته ها برای مناطق سردسیر می پردازیم که می تواند به عنوان گرده افشان یا درخت غالب در باغ گردو انتخاب بسیار مناسبی باشد. برای آشنایی بیشتر با کاشت درخت گردو فرانکت با ما همراه باشید.

آشنایی بیشتر با نهال گردو فرانکت:

نهال گردو فرانکت؛ یا (FRANQUETTE) یکی از ارقام گردو دیر شکوفه مناسب برای آب و هوای سرد است که در ارتفاعات و در مناطق کوهستانی به دلیل تحمل سرما بالا کارایی بسیار خوبی دارد. این رقم یکی از ارقام مقرون به صرفه با استانداردهای عملکرد بالا بوده و در باغات با اهداف اقتصادی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
مغز سبک و روغنی این گردو از دیگر مزایای آن است و درصد بالای مغز آن را در مقایسه با روکش مقرون به صرفه تر می کند. این درخت گردو فرانکت، گردویی با ارتفاع حدود 5-7 متر در بلوغ کامل، گردویی با چتر پهن‌تر است و نسبت به سایر ارقام بلند گردو برداشت آسان‌تری دارد.

منشاء و زادگاه آب و هوایی نهال گردو فرانکت:

گردو فرانکت اولین بار در اوایل قرن 19 در فرانسه توسط باغبان مسن به همین نام کشف شد و به سرعت در این کشور رشد کرد؛ تقریباً 65٪ از باغات گردوی فرانسه در حال حاضر نهال های گردو فرانکت هستند. البته هنوز مدت زیادی از ورود این رقم گردو به ایران نگذشته است که به دلیل تنوع زیاد گردوی ایرانی، شاید آنطور که باید، هنوز شاهد رشد این رقم گردو در باغ های خانگی نبوده ایم.
این گردو که در ابتدا به عنوان گرده افشان برای ارقام گردو داخلی وارد ایران شده بود، هم اکنون به دلیل عملکرد بالا به عنوان یک رقم مستقل در باغات جوان کشت می شود. درخت گردو فرانکت برای ارتفاعات 700 تا 1300 متری از سطح دریا، با مقاومت سرمایی تا 20- درجه سانتیگراد در زمستان و گرما (مقاومت به خشکی) در تابستان حدود 35 درجه ایده آل است.

خصوصیات ظاهری گردو فرانکت و محصول آن:

درخت گردو فرانکت ؛ برگ های آن پهن تر از گردوهای دیگر است، اینگونه تشخیص داده می شود. محصول این رقم گردو به شکل تخم مرغ درشت است و از این طریق می توان پوست سبز رنگ آن را تشخیص داد. علاوه بر این روکش آن به رنگ روشن و ضخامت کمی دارد که این گردو را جزو گردوهای مقوایی قرار داده است.
با جدا شدن روکش نازک آن، با مغز سفید لذیذی مواجه می شویم که به راحتی از پوست جدا می شود که حجم زیاد و سفیدی آن در اصالت آن قابل مشاهده است. اندازه هر گردو فرانکت با پوست ضخیم چوب حدود 40 تا 45 میلی متر است و وزن هر گردو حدود 12 گرم است.

در چند سالگی نهال گردو فرانکت باردهی را شروع میکند:

گردو فرانکت شرایط کاشت خاصی دارد. اگر شرایط کاشت و مراقبت از نهال های گردو فرانکت را که در این مقاله توضیح داده شده است، به طور کامل برآورده کنید، می توانید از سن 3 یا 5 سالگی انتظار میوه دهی گردو را داشته باشید. البته این رقم گردو معمولاً از 6 سالگی به مرحله باردهی اقتصادی می رسد و یا از 6 سالگی شروع به رسیدن می کند. در نظر داشته باشید که پایه این نهال پیوندی در باردهی و میزان باردهی آن موثر است.

باردهی درخت گردوی بالغ فرانکت چقدر است:

نهال گردو فرانکت یکی از گردوهای اقتصادی پرمحصول است که هر درخت می تواند سالانه حدود 45 تا 50 کیلوگرم گردو تولید کند. تعداد درختان گردو فرانکت کاشته شده در هر هکتار بین 250 تا 300 درخت است که حداکثر عملکرد نهال گردو در هکتار بین 4.5 تا 6 تن خواهد بود.
البته اینها شرایط ایده آلی برای رشد و نگهداری آن است. شرایطی مانند هرس مناسب، کوددهی مناسب، نگهداری نهال در سال اول، زهکشی مناسب خاک قبل از کاشت و خاک مناسب همگی از مواد موثره در باردهی این نوع گردو هستند.

عمر مفید درخت گردو فرانکت:

طول عمر درخت گردو فرانکت به عوامل مختلفی بستگی دارد که از زمان کاشت شروع می شود. اگر هنگام کاشت درخت همه نکات رعایت شود و نهال ها حداقل تا دو سال اول به خوبی نگهداری شوند، می توان گفت که یک درخت گردو فرانکت به راحتی می تواند به بیش از 100 سال عمر کند.
به عبارت دیگر، کاشت نهالستان فرانسوی یک سرمایه مادام العمر است؛ زیرا حتی پس از گذشت صد سال، تنه تنومند این درختان به اندازه گردوی کهنسال ارزش دارد.

فصل و مرحله های کاشت نهال گردو فرانکت:

شرایط ایده آل برای کاشت درخت گردو فرانکت تهیه و آماده سازی خاک در عمق حداقل 1.5 تا 3 متری و زهکشی حدود 25% تا 75% خاک در هنگام کاشت، در فصل پاییز و زمانی که دما و رطوبت متعادل است، می باشد. خاک مرطوب را به عمق 1 متر حفر کنید و نهال گردو را در خاک قرار دهید. به یاد داشته باشید، زمانی که نهال های پیوندی کاشته می شوند، قسمت پیوند شده باید از خاک بیرون آورده شود و به سمت باد حرکت کند.
منابع مختلف فاصله ایده آل برای رشد این نهال گردو را ذکر کرده اند: 6*7 متر و 7*8 متر. این به طور مستقیم با میزان نور خورشید در منطقه شما مرتبط است. اگر قصد دارید باغی با درختان گردو فرانکت در یک منطقه آفتابی بسازید، آنها را در فاصله 7×6 متر بکارید و اگر منطقه شما دارای نور آفتاب کم در تابستان است، فاصله 7×8 متر را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که گردو فرانکت مستعد زمستان های سخت و گرمای شدید است.
بهتر است زمان کاشت نهال ها را با توجه به اقلیم و پلان منطقه تنظیم کنید تا حداقل 2 هفته پس از کاشت نهال گردو فرانکت دمای ما در حدود 15 تا 25 درجه متعادل شود. همچنین اگر هر روز آبیاری می کنید باید میزان بارندگی دو هفته اول را نیز در نظر بگیرید.

نیاز آبی درخت گردو فرانکت چقدر است:

هنگام کاشت نهال گردو فرانکت باید به هر نهال 7 لیتر آب در طی 7 روز در پاییز داده شود. این گونه نسبت به یخبندان های زمستانی بسیار مقاوم است، اما با سرد شدن هوا باید از آبیاری منظم خودداری شود. در بهار هر ده روز یکبار و در تابستان هر 1 هفته یکبار این گردو نیاز به آبیاری دارد. عموماً باغات گردو فرانکت در زیر سایه درختان بالغ گردو به 4 تا 7 هزار متر مکعب آب در هر هکتار در سال نیاز دارند.

خاک مناسب گردو فرانکت:

ببرای بهترین بازدهی گردو فرانکت، باید خاک آهکی سبک را به عنوان زهکش باغ در نظر بگیرید. خاک سنگین به خصوص در سال اول می تواند باعث خفگی ریشه ها شود. از نظر اسیدی باید خاک خنثی با PH متعادل در حدود 6.5 تا 7.5 داشته باشیم تا خاک ما آماده پذیرش کودهای مفید و عملکرد ایده آل باشد.

نوع کود و سم مناسب گردو فرانکت:

یکی از مهم ترین مراحل نگهداری درخت برای رسیدن به نتایج مطلوب، کوددهی مناسب است. برای گردو فرانکت، کودهایی مانند اسید هیومیک، فسفات آمونیوم، اسید اوریک و کود توتال ممکن است مناسب باشند. علاوه بر این کودها در هر هکتار حدود 5 تن کود دامی در سال مورد نیاز است و محیط اطراف تنه درخت به شعاع 1.5 متر شخم زده می شود و اثر آن بهتر است.

چه بیماری نهال گردو فرانکت را تهدید میکند:

شایع ترین بیماری در این گردو بیماری بلایت است که بیشتر در مناطق مرطوب دیده می شود. علاوه بر این، آنتراکنوز، پوسیدگی ریشه و طوقه، گال باکتریایی طوقه، زخم های پوستی باکتریایی و سایر آفات و بیماری ها بسیار مضر هستند. به طور کلی، درخت گردو فرانکت یکی از گونه های حساس است که در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است و باید به طور منظم از آن نگهداری شود.

چگونگی و زمان هرس درخت گردو فرانکت:

درختان نهال گردو فرانکت؛ می توان دو بار در زمستان و تابستان هرس کرد. تابستانی گردو فرانکت هرس درخت در اواسط تابستان برای شکل دادن به درخت انجام می شود. هرس تابستانه نیازی به انجام هر سال ندارد، اما هرس زمستانه در اواخر پاییز یا اوایل زمستان انجام می شود و برای افزایش برداشت باید سالانه انجام شود. این کار شاخه های آسیب دیده و خشک را حذف می کند و به رشد طولی درخت کمک زیادی می کند.

مناسب ترین گرده افشان برای گردو فرانکت:

گردو فرانکت یکی از گردوهایی است که به عنوان یکی از انواع گرده افشان جهان شناخته می شود و به عنوان گرده افشان برای گونه هایی مانند پدرو، چندلر و هارتلی استفاده می شود. با این حال، هیچ گرده افشان کارآمدی برای خود فرانکیت، گردویی که می تواند گل ها را با گرده خود بارور کند، یافت نشده است. به همین دلیل است که همه گل های درخت گردو فرانکت به گردو تبدیل نمی شوند. اما همچنین نگران نباشید، زیرا خروجی سالانه این گردو همچنان کافی است که بسیار مطلوب است.

خواص های گردو فرانکت:

گردو فرانکت حاوی فسفر است که نقش مهمی در بهبود کارایی مغز دارد. اما از دیگر خواص این مغز ارزشمند می توان به وجود ویتامین E و برخی ویتامین های گروه B اشاره کرد که خواص زیادی برای سلامت قلب، هضم غذا، پوست و مو دارد. این مغز استخوان ارزشمند همچنین منبع غنی امگا 3، امگا 6 و امگا 9 است که باعث افزایش استحکام فولیکول های مو و همچنین افزایش تولید کلاژن در پوست می شود.

مقدار چربی و روغن گردو فرانکت:

یکی از معیارهای سنجش کیفیت گردو، میزان چربی یا روغن مغز گردو است. گردو فرانکت یک گردوی پرچرب و پرچرب است که دارای روغن هسته بالایی است و اگر دمای محیط بین 23 تا 27 درجه سانتیگراد 2 تا 4 هفته قبل از سطح برداشت باشد به بالاترین میزان چربی ممکن خواهد رسید.

قیمت نهال گردو فرانکت در نهالستان:

نهال گردو فرانکت یکی از ارقام پیوندی است که تولید آن با حساسیت و تلاش زیادی همراه است. به همین دلیل است که می گویند این نهال را فقط از معتبرترین نهالستان داخلی خریداری کنید؛ زیرا عملکرد این گیاه به شدت به روش قلمه و نشاء بستگی دارد. همچنین بهترین نوع این واریته گردو نهال دوساله آن است که البته همگی در قیمت آن تاثیر دارند؛ اما برای استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

نحوه خریداری گردو فرانکت و نحوه ارسال آن به مشتری:

ما از همان ابتدای تصمیم شما برای ایجاد باغ گردو در کنار شما خواهیم بود که در آن با مشورت ما بهترین نهال را برای شخصیت خود انتخاب کنید. بهتر است نهال های گردو فرانکت را قبل از دفع وارد کنید. زیرا تا زمانی که آماده سازی نهال انتخابی شما کامل شود، خاک را نیز برای کاشت خود آماده خواهید کرد. همچنین امکان ارسال نهال های خود به صورت گروهی به سراسر ایران وجود دارد. البته، قبل از سفارش نهال گردو مورد علاقه خود، بهتر است از یک مشاور غرب گردو در مورد کشاورزی ایمن در منطقه خود مشاوره بگیرید.


خرید نهال گردو فرانکت پیوندی دارای مراحل مختلفی است که لازم است به آن توجه کنید شما ابتدا باید پس از مشاهده عکس و خصوصیات ارقام نهال گردو فرانکت مورد نظرتان با کارشناسان نهالستان تماس گرفته و پس از مشاوره خرید نهال و استعلام قیمت نهال گردو فرانکت پیوندی نسب به خرید آن اقدام نمایید (لازم به ذکر است تمامی نهال های گردو فرانکت پیوندی این نهالستان دارای شناسنامه گواهی بهداشت و کارت قرنطینه می باشند). فروش نهال در نهال فروشی گردو فرانکت با مجوز تولید نهال گردو به صورت اینترنتی صورت میگیرد و پس از ثبت سفارش و آماده سازی نهال گردو فرانکت مورد نظرتان به مقصد شما ارسال میگردد، شما لازم است از راهنمایی کارشناسان ما از کاشت نهال گردو فرانکت تا احداث باغ آن و همچنین هرس درخت گردو فرانکت نحوه سمپاشی و آبیاری گردو فرانکت توجیح کامل شده که انشالله بتوانید به سوددهی خوبی در زمینه نهال گردو فرانکت داشته باشید.

سوالات نهال گردو فرانکت